skip navigation
BCS Schedule Results Race Fans Race Teams Sponsors Online Store BCS LIVE
Nebraskalotterybiglogo
Rptwhite1
Nebraska360sprints

BCS

Sygenta Seeds Race Fest Saturday Night Results

 
 
Sygenta Seeds Race Fest Day 2 Butler County Speedway
Results of Stock Cars - A Feature
 
Finished   Car No.  Name                            Best Time     Best Speed
1 21 Brandon Kresha 18.478 73.060
2 2 Darrell Doerr 18.788 71.854
3 92 Darrin Adamy 18.845 71.637
4 9J Jerrid Becker 19.237 70.177
5 43 Tyler Hiner 18.974 71.150
6 4 Dale Primrose 20.064 67.285
7 83Z Allen Zimmerman 19.429 69.484
DNF 99 Billy Christman 19.096 70.695
DNF 27 Kyle Becker 19.283 70.010
DNS 1s Tony Scheffler   -

 

Sygenta Seeds Race Fest Day 2 Butler County Speedway
Results of ModLites - A Feature
 
Finished   Car No.   Name                             Best Time   Best Speed
1 54N Scott Naggatz 18.619 72.507
2 05 Reed Lundstedt 18.363 73.517
3 21T Taylor Pollock 18.621 72.499
4 12s Doug Pollock 18.688 72.239
5 20s Chick Demoss 18.810 71.770
6 73t Ted Jensen 19.303 69.937
7 13 Rich Enevoldsen 18.509 72.937
DNF 70 Larry Fox 18.713 72.142
DNF Z23 Mike Zrobuk 18.348 73.578

 

Sygenta Seeds Race Fest Day 2 Butler County Speedway
Results of B Modifieds - A Feature
 
Finished    Car No.   Name                          Best Time     Best Speed
1 s14 Scott Stykal 18.010 74.958
2 42 Kevin Betzen 18.082 74.660
3 7R Zachary Reicks 18.023 74.904
4 16 Austin Svoboda 18.377 73.461
5 16J Justin Svoboda 18.299 73.775
6 11a Tyler Afrank 18.648 72.394
7 999 Brian Osantowski 18.651 72.382
8 75 James Roebuck 18.585 72.639
9 25x Ray Wallingford 19.863 67.966
10 97 David Johnson 18.860 71.580
11 79 Brian Barber 19.102 70.673
DNF 9t Logan Thomsen 19.330 69.840
DNF 25t Terry Wallingford 19.082 70.747
DNF k57 Jacob Kahuk 20.548 65.700
DNF 77 DJ Kubik 19.170 70.423
DNF 1 Mark Avis 20.520 65.789
DNF 97x Lane Cornwell 19.684 68.584
DNS 14 Todd Sanford   -
DNS 7T Nick Topil   -

 

Sygenta Seeds Race Fest Day 2 Butler County Speedway
Results of Hobby Stocks - A Feature
 
Finished   Car  No.   Name                            Best Time   Best Speed
1 10A Austin Brauner 19.360 69.731
2 2 Brandon Wergin 19.478 69.309
3 23R Andrew Gehring 19.497 69.241
4 04 Sal Hernandez 19.467 69.348
5 38a Tyler Albracht 19.588 68.920
6 17t Troy Dowty 19.849 68.014
DNF 19 Daniel Sperling 19.779 68.254
DNF 7t Tanner Dowty 20.007 67.476
DNS 68 Damon Richards   -
DNS 3H Kyle Hein   -

 

Sygenta Seeds Race Fest Day 2 Butler County Speedway
Results of Sprint Cars - A Feature
 
Finished    Car No.   Name                            Best Time   Best Speed
1 53 Jack Dover 14.100 95.745
2 3 Billy Alley 14.211 94.997
3 81 Stuart Snyder 15.024 89.856
4 4x Jason Danley 15.179 88.939
5 82 Jordan Boston 15.418 87.560
6 1B Jacob Bubak 14.853 90.891
7 77 John Klabunde 15.450 87.379
8 14J Josh Riggins 15.199 88.822
9 1Bx Toby Champman 16.004 84.354
10 48 Taylor Forbes 16.165 83.514
11 36k Rick Hansen 16.630 81.179
DNF 35L Cody Ledger 15.275 88.380
DNF 12 Tyler Drueke   -
 
Butler County Speedway
 
 
 
 

Sygenta Seeds Race Fest Friday Night Results

 
Sygenta Seeds Race Fest Butler County Speedway
Results of MSCS - A Feature
 
Finished    No.        Name                        Best Time        Best  Speed
1 00 Troy Bergman 19.574 68.969
2 67 Jamie Richards 19.457 69.384
3 5 Kyle Becker 19.600 68.878
4 68 Damon Richards 19.229 70.206
DNF MR2 Ryan Cech 19.861 67.972
DNF 63k JD Becker 19.248 70.137
DNF 1 1/2 Robert Williams 20.220 66.766
DNS 71 John Ernst   -

 

Sygenta Seeds Race Fest Butler County Speedway
Results of 305 Sprint Cars - A Feature
 
Finished     No.     Name                              Best Time     Best Speed
1 5X Jason Martin 14.885 90.695
2 35 Trevor Grossenbacher 14.759 91.470
3 03 Shayle Bade 15.324 88.097
4 9x Jacob Bubak 15.063 89.624
5 12 Tyler Drueke 15.572 86.694
6 91 Adam Gullion 15.710 85.933
7 18 Terry Richards 15.616 86.450
8 14 Joey Danley 15.759 85.665
9 57 TJ Artz 15.522 86.973
10 1 Doug Lovegrove 15.891 84.954
11 100 Clint Benson 15.941 84.687
12 68+1 Blaine Petersen 16.521 81.714
13 0 Chase Weiler 16.982 79.496
14 54 Nate Weiler 16.387 82.382
15 77D Keith Dragoo 16.479 81.922
16 93 James King 16.648 81.091
17 62 Tim Fricke 16.733 80.679
DNF 1BX Toby Chapman 15.706 85.954
DNF 14G Gene Ackland 16.001 84.370
DNF 20P Shon Pointer 16.097 83.867

 

Sygenta Seeds Race Fest Butler County Speedway
Results of MICRO Sprints - A Feature
 
Finished    No.    Name                           Best Time          Best Speed
1 25 Dillon Paczosa 17.120 78.855
2 68 Ryan Asay 17.433 77.439
DNS 34 Tyler Dunkle    

 

Sygenta Seeds Race Fest Butler County Speedway
Results of 360 Sprint Cars - A Feature
 
Finished    No.     Name                                Best Time    Best Speed
1 53 Jack Dover 14.558 92.733
2 3 Billy Alley 14.572 92.643
3 35L Cody Ledger 14.815 91.124
4 12 Tyler Drueke 15.050 89.701
5 5x Jason Martin 15.157 89.068
6 4x Jason Danley 15.296 88.258
7 1B Jacob Bubak 15.305 88.206
8 13v Seth Brahmer 15.390 87.719
9 77 John Klabunde 15.756 85.682
10 14J Josh Riggins 16.098 83.861
DNF 82 Jordan Boston 15.258 88.478
DNF 5 Eric Lutz 15.861 85.114
DNF 48 Taylor Forbes 16.610 81.276
DNF 14 Joseph Danley 15.188 88.886
DNS 41p Jeff Carlson   -

 

 

 

JUNE 19th CONCERT TICKETS ONSALE AT MAXIMUS LOUNGE

BCS NEWs


BCS Slogan

BCS fourwide salute

BCS Four Wide Salute

Siteheader

Official Website for the Carpetland Nebraska 360's

Upcoming Events

  • Jul
  • 11
CELEBRATE America Fireworks Night
  • Aug
  • 21
T-USA Midwest-Western ModLite Nationals
  • Aug
  • 22
T-USA Midwest-Western ModLite Nationals

BCS STAFF

Brent Pick

Track Owner

Phone: 402-369-0233

Derek Anderson

Track Promotor

Phone: 402-369-0535


Maximus Restaurant & Sports Bar


Ramada and Rivers Edge Convention Center


Columbus Chamber of Commerce Member